Vážení a milí přátelé,
před několika dny skončil první ročník Festivalu skutečného zdravotnictví, který se konal v Olomouci pod záštitou společnosti smart healthcare solutions a odborných partnerů. Hostem Festivalu, který zahájil odborné setkání byl předseda Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu ČR MUDr. Roman Kraus, MBA a navazující odborný program přinesl účastníkům průřezová témata, jak se má dělat skutečné zdravotnictví v praxi. Potěšil nás velký zájem, složení účastníků, vedená diskuse a velké poděkování patří uznávaným osobnostem, které se zhostili přednášek. Jmenovité poděkování patří: prof. MUDr. Marek Svoboda, Ph.D., Miroslav Pospíšil, autorizovaný architekt, doc. PhDr. Lenka Holá, Ph.D., Ing. Jakub Jamnický, MPH, Jozef Zlamal, umělec.
Vzpomínky budou ještě dlouho živé a věříme s odstupem času, že připravíme pokračování. Závěrem patří poděkování Romanu Paulusovi, michelinskému šéfkuchařovi, který se s týmem Bistro Paulus postaral o naše chuťové pohárky při večerním posezení v Olomouci.

S poděkováním
Martin Šamaj, Peter Čerňanský a kolektiv


Na prvním ročníku Festivalu skutečného zdravotnictví se 21. 3. 2024 podíleli:


Foto: BoysPlayNice


Program 1. ročníku festivalu skutečného zdravotnictví
21.3.2024


Chceme skutečné zdravotnictví?

,,Skutečné - ozajstné zdravotnictví.“ Je to nedosažitelný cílový stav? Co brání změnám ve zdravotnictví a jak se lze inspirovat od myšlenky k realizaci. Z dosavadní profesní kariéry a znalosti prostředí poskytovatelů, spotřebitelů a aktuálně i plátců zdravotní péče a Ministerstva financí ČR je zájem představit realitu, která může způsobovat bolest a nespokojenost ve vybraných návrzích, které budou ovlivňovat zdravotnictví. Je však jistě žádoucí potlačovat pouhé domněnky, představy, mnohdy iluze a individuální přání vybraných stakeholderů za cenu návrhů, které vyvažují veřejné a soukromé statky ve zdravotnictví.

Přednáší: PhDr. Martin Šamaj, MBA

Martin Šamaj více jak 25 let aktivně působí v sektoru zdravotnictví a managementu veřejných i soukromých společností. Přednáší zdravotní politiku, ekonomiku, financování zdravotnictví a management na Univerzitě Palackého v Olomouci a opakovaně je jmenován ad hoc soudním znalcem z oboru organizace zdravotní péče. Je autorem 6 publikací a členem European Health Management Association. Je managing partner společnosti smart healthcare solutions, která posledních 5 let působí na československém trhu a snaží se přinášet do zdravotnictví skutečnou změnu. Poslední 2 roky působí Martin Šamaj jako poradce ministra financí ČR pro oblast zdravotnictví.


Na architektuře záleží

Architektura nás obklopuje. Setkáváme se s ní na každém kroku. Ovlivňuje kvalitu našeho životního prostoru, modifikuje naše pocity a nálady. Je každá stavba architektonickým dílem? Jak se pozná, co je architektura? Může kvalitní architektura staveb pro zdravotnictví ovlivnit kvalitu léčby?

Přednáší: Miroslav Pospíšil, autorizovaný architekt

Architekt Miroslav Pospíšil stojí v čele týmu architektů olomouckého ateliéru-r. Cílem tohoto tvůrčího kolektivu je tvořit kvalitní architekturu a probouzet místa, což je možné vidět i na příkladu rekonstrukce Červeného kostela, který hostí tento festival. Realizace ateliéru obdržely cenu Stavba roku 2023 za rekonstrukci Červeného kostela v Olomouci, Českou cenu za architekturu 2021, cenu Interier roku 2021, cenu Stavba roku 2021 a dezeen award v kategorii Rebirth Project of the year 2021 za rekonstrukci paláce hradu Helfštýna, hlavní cenu v kategorii novostavba v soutěži Grand Prix   architektů 2018 za stavbu Vista Optik a čestné uznání soutěže Grand Prix  architektů v roce 2013 za dostavbu Slovanského gymnázia. Časopis ARCHITEKT+ zařadil atelier v roce 2021, 2022 i 2023 do výběru top100 architektů v České republice.


Cesta onkologického pacienta systémem zdravotní péče

Přednáší: Prof. MUDr. Marek Svoboda, Ph.D.

Profesor Svoboda je atestovaný lékař onkolog a genetik. Ve své klinické praxi se specializuje zejména na nádory prsu, tlustého střeva a konečníku, na onkologickou genetiku a prevenci. Jako řešitel a spoluřešitel se podílel na 18 výzkumných projektech českých grantových agentur a dvou mezinárodních projektů. Publikoval více než 130 prací, většinu v časopisech s impakt faktorem. Celkový citační ohlas prací čítá 4 502 citací (Hirschův index 37). Je autorem nebo spoluautorem 15 odborných monografiích, z nichž několik bylo vydáno v zahraničí. Poslední je kniha „Péče o pacienty po ukončení kurativní onkologické léčby,“ která byla vydána na konci roku 2023 a svým komplexním pojetím a rozsahem je unikátní nejenom v českém, ale i v evropském měřítku. Jako člen výboru České onkologické společnosti se podílel na tvorbě národních legislativ a doporučení. Dále je členem akreditační komise v Organizaci evropských onkologických ústavů a v roce 2022 byl vybrán jako člen expertní komise programu Horizon Europe "Mise Rakovina". Prof. Svoboda by v roce 2022 jmenován jedním z TOP50 lékařů v České republice dle Forbes. V roce 2023 byl oceněn prezidentem České republiky medailí Za zásluhy I. stupně v oblasti vědy, což je jedno z nejvyšších ocenění v České republice.


Jak řešit spory ve zdravotnictví? Mediace ve zdravotnictví v praxi  

Vztah zdravotnického zařízení, respektive osob, které je reprezentují, a pacienta je vztahem dvou lidských bytostí. Diagnostika a léčba je poskytována profesionálem, který vstupuje do intimní sféry pacienta a řeší otázky jeho života a zdraví. Tedy základních hodnot chráněných normami nejvyšší právní síly. Intimita vztahu odlišuje tento vztah od jiných, do nichž pacient vstupuje. Při současném překotném rozvoji vědy a techniky narůstá počet variant, mezi kterými je v léčbě možno volit. Tím narůstá i míra rizika takového rozhodování, které již není ryze zdravotnickým, odborným, ale také hodnotovým a morálním. S rozvojem medicíny, bioetiky, stárnutím populace a uplatňováním práv pacientů pak roste i počet konfliktů ve  zdravotnictví. Tradiční postupy řešení, jako je stížnost či zahájení soudního řízení, jejich vztah   ještě více polarizují. Mediace pro svou soukromost, důvěrnost, dobrovolnost a neformálnost nabízí možnosti, jak tyto situace uspokojivě zvládnout. Jen doufejme, že se odborníci i v České republice ujmou výzev, které mediace ve zdravotnictví nabízí.  

Přednáší: Doc. PhDr. Lenka HOLÁ, Ph.D. 

Lenka Holá, zapsaná mediátorka, vysokoškolská učitelka, lektorka a supervizorka v oblasti mimosoudních metod řešení sporů a mediace. S mediací se poprvé setkala koncem 90. let v rámci svého doktorského studia a bylo to setkání „na celý život“. Obrazně řečeno, od té doby sedí na trojnožce, která se skládá z praxe mediace, vzdělávání v mediaci a teorie a výzkumu   mediace. Působí na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a jednou z oblastí, které nyní věnuje svou pozornost, je smírné řešení sporů ve zdravotnictví. Několik let působila také jako dobrovolník v nemocnici.


Digitální zdravotnictví v praxi

Digitálne technológie napredujú neuveriteľnou rýchlosťou a zdravotníctvo ostáva stále najkonzervatívnejšie pri prijímaní týchto výziev. Ako sa pripraviť koncepčne a technologicky na novu éru „AI-driven healthcare“.

Přednáší: Ing. Jakub Jamnický, MPH

Jakub Jamnický působí ve zdravotnickém sektoru od roku 2003, kde průběžně zúročuje bohaté zkušenosti s konsolidací nemocnic s technologickým dluhem. Přednáší Informační systémy ve zdravotnictví a věnuje se komunikačním standardům v medicíně. Významný profesní krok zanechal v komplexní návrhu koncepce informačních technologií Nemocnice Nové Generace Bory v Bratislavě, kde působil v projektovém týmu od vzniku po uvedení do plného provozu.


Atmosféra jako účinný pomocník léčby

Skrze aplikace atmosférických prvků vnášíme do zdravotnických zařízení podněty, které kultivují systémově jejich prostředí, aktivizují lidskou mysl, redukují napětí a stres u pacientů i zdravotníků. Dozvíte se, co Vás čeká na cestě od návrhu, až po instalaci na místě.

Přednáší: Josef Zlamal a Martin Šamaj

Josef Zlamal patří mezi nejslibnější umělce současné české doby. Často odhaluje, co se skrývá za běžně vnímaným, a zhmotňuje neviditelné. Dílo Josefa Zlamala bylo vystavováno ve   společnosti současných i klasických mistrů (např. Otto Dix, Lucas Cranach, Arnulf Rainer, Jiří Georg Dokoupil, Daniel Richter, Rona Pondick nebo Marc Quinn) v soukromých institucích i v předních veřejných muzeích. Zlamal aktivně spolupracuje na projektech zahrnujících umění v architektuře a veřejném prostoru. V roce 2019 se aktivity Josefa Zlamala propojila s Martinem Šamajem na společném projektu atmosférických prvků ve zdravotnictví a po intenzivní spolupráci přináší úspěšné realizace.


Autor: Josef Zlamal